Форум АСУ в Україні

форум з автоматизації для викладачів, студентів та спеціалістів
Сьогодні: 28 березня 2024, 19:28

Часовий пояс UTC + 2 годин [ DST ]


Правила форуму


Натисніть тут для перегляду правил форуму



Створити нову тему Відповісти  [ 4 повідомлень ] 
Автор Повідомлення
 Тема повідомлення: Плани на майбутні дистанційні курси
ПовідомленняДодано: 14 травня 2015, 08:51 
Офлайн
Викладач

З нами з: 29 листопада 2013, 17:11
Повідомлення: 5033
У даному топіку буду викладувати свої думки щодо майбутніх дистанційних курсів.
Я планую започаткувати два курси:
"Промислові мережі та інтеграційні технології" та "Розробка людино-машинних інтерфейсів на базі засобів SCADA/HMI".
Новини буду викладувати на


Догори
 Профіль  
 
 Тема повідомлення: Re: Плани на майбутні дистанційні курси
ПовідомленняДодано: 14 травня 2015, 09:14 
Офлайн
Викладач

З нами з: 29 листопада 2013, 17:11
Повідомлення: 5033
Плани на майбутній дистанційний курс «Промислові мережі та інтеграційні технології» потроху кристалізуються.
З лекційною частиною все зрозуміло: якщо не буде кардинальних негативних змін в країні (чого усім бажаю), відкритий лекційний курс дійде до кінця року до свого завершення і стане в основу дистанційного.
Лабораторна частина все більше стає реальною. Планую, що вона буде включати такі роботи:
1) підготовочна нульова робота (підготовка «робочого місця» - налаштування віртуальної машини і таке інше)
2) робота з комунікаційними портами ПК (тема асинхронні послідовні інтерфейси, ЛР1 існуючого курсу)
3) Modbus RTU – формування запитів (ЛР2 існуючого курсу)
4) Modbus TCP – формування запитів (поки що в стаціонару немає)
5) Modbus RTU та TCP – робота зі SCADA (ЛР3 частина 1 існуючого курсу)
6) робота з комунікаційними функціями (поки під питанням, але думаю що це реально)
7) Ethernet TCP/IP (можливо декілька лабораторок)
8) OPC
9) SQL/ODBC/OLEDB(ADO)

Лабораторні планується зробити все на базі віртуальної (-них) машини Virtual Box. Весь софт повинен бути «білим».
Для роботи з СОМ-портами буде використовуватися софт com0com, а також якась утиліта (або набір утиліт). Для Модбас теж буде набір утиліт. При цьому планую погратися з макросами написання імітатору процесу керування на ПЛК (також стане в основу лабораторок SCADA/HMI). Зі SCADA поки не визначився, але хотілося б, щоб був Візуал Інтелект від Мікрол. Поки «інтуїтивність» інтерфейсу мене не пустила швиденько розібратися з наскоку, але як мін міму розберусь з цим.
Поки картина така.


Догори
 Профіль  
 
 Тема повідомлення: Re: Плани на майбутні дистанційні курси
ПовідомленняДодано: 14 травня 2015, 09:37 
Офлайн
Викладач

З нами з: 29 листопада 2013, 17:11
Повідомлення: 5033
Курс "Розробка людино-машинних інтерфейсів на базі засобів SCADA/HMI" хоч і менше за об’ємом ніж "Пром мережі", однак зараз для нього практично нічого немає. Тому, очевидно я піду ітераційним способом.

На першому макрокроці зроблю лайт курс для технологів. Тут потрібна онлайн версія працюючої SCADA/HMI, тобто з доступом під WEB, щоб можна було показувати на існуючому інтерфейсі як усе працює. Отже, треба буде:

1) вибрати SCADA-програму з нормальним функціоналом для розверчення її на якомусь сервері (думаю НУХТовському але може будуть ще варіанти) з ВЕБ-доступом
2) написати демку спеціально під «гратися і подивитися усі можливості», щоб у кожного клієнта були свої локальні змінні
3) розвернути це все діло під різними соусами (для демонстрації нашої крутості, популяризації ВУЗа, популяризації спеціальності в все таке), в тому числі для тренування роботи з ЛМІ
4) зробити комплекс лекцій та лабораторок по роботі з типовими елементами SCADA/HMI

Благо, що книга з розділом для рівня технолога вже є.

На другому макрокроці треба буде вже готувати лабораторки для автоматників. Поки-що програма SCADA/HMI не вибрана. Курс буде включати:
- матеріали з першого макрокроку (перший модуль), тобто з точки зору функціоналу,
- а потім другу частину з точки зору розробника
Тут теж прийдеться використовувати віртуальні машини і підготовлені віртуальні контролери. У цьому окрім зрозумілих переваг та необхідностей віртуалізації є ще одна велика перевага: використання одночасно декількох віртуальних ПЛК на різних мережах – Modbus RTU та Modbus TCP.

Віртуалізація форева! Зараз практично немає ніяких перепон для створення віртуальних лабораторних робіт.


Догори
 Профіль  
 
 Тема повідомлення: Re: Плани на майбутні дистанційні курси
ПовідомленняДодано: 10 червня 2015, 22:59 
Офлайн
Викладач

З нами з: 29 листопада 2013, 17:11
Повідомлення: 5033
Так склалося, що почав з дисципліни промислові інформаційні мережі, який читається для електриків. Там і ПЛК і SCADA/HMI і пром. мережі – все в одному флаконі. http://cde.nuft.edu.ua/course/view.php?id=29
Для ПЛК середовище вибирав з двох: SoMachine Basic та CoDeSys. Вимоги були такі – імітатор з можливістю підключення зовнішніх засобів по Modbus TCP/IP, безкоштовність, максимальна простота і поменше неМЕКовського. CoDeSys звичайно самий МЕКовський. Але чомусь на сайті для скачування потрібне реєстрація. Та і монструозний він. Все інше не перевіряв. Вирішив для даного курсу зупинитися на SoMachine Basic. Хотілося б щоб там ще підтримка мереж Modbus RTU на рівні симулятора була, але це вже утопія. Середовище просте, так що те, що треба.
Щодо СКАДА – поки що схиляюся до Movicon X. Хоча пробував я його юзати років зо 7 тому. Однозначно ВЕБ буде на ньому, вже йде підписування документів. Якщо не сильно складний буде, введемо і в дану дисципліну. У будь якому випадку до навчального процесу прикріпимо.
Щодо мереж все в силі. Єдине, що Modbus Server на який я розраховував (скрипти в середині і купа девайсів), дуже часто видає типу тріал версія. Мабуть прийдеться писати свій.


Догори
 Профіль  
 
Відображати повідомлення за:  Сортувати за  
Створити нову тему Відповісти  [ 4 повідомлень ] 

Часовий пояс UTC + 2 годин [ DST ]



Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 3 гостей


Ви не можете створювати нові теми у цьому форумі
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете додавати файли у цьому форумі

Знайти:
Вперед:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Вы можете бесплатно создать форум PHPBB2 на MyBB2.ru, Также возможно создать форум бесплатно PHPBB3 на Getbb.ru
Український переклад © 2005-2007 Українська підтримка phpBB